Pred pánom inžinierom sa bolo treba ukázať

Oravské lesy po zrušení poddanstva patrili Oravskému komposesorátu, urbárskym spoločenstvám a súkromným vlastníkom. Rozhodujúci podiel mal komposesorát.

TVRDOŠÍN. Personál riadili Lesné správy v Habovke, Oravskom Podzámku, Zákamennom a Oravskej Polhore s lesným inžinierom na čele. Lesníci z horární chodili k nemu pravidelne na raport.

Na Oravskopolhorskú správu prichádzali všetci lesníci z južných svahov Babej hory, počnúc od Zubrice až po východné svahy Pilska. V lete na vozoch po kvalitnej lesnej ceste zvanej Rajštak a v zime na zakopanských saniach. Vyobliekaní vo sviatočných lesníckych uniformách, s mašľou pod krkom. Pred správcom, pánom inžinierom, sa bolo treba ukázať v tom najlepšom svetle.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Práca v lese patrila v minulosti k najdôležitejším zamestnaniam. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate o ľuďoch, ktorí tento rozsiahly pracovný mechanizmus riadili a boli priekopníkmi v lesnom hospodárstve na Orave.

G. V. Simon

V roku 1837 popísal dreviny lesov Oravského komposesorátu. Odhadol zásoby drevnej hmoty podľa druhu, rozlohy a lokalít. Zaznamenal ústup jedle a buka v prospech smrekových porastov.

Mikuláš Nozdrovický

Lesmajster Oravského komposesorátu v roku 1795 rozdelil lesy do troch skupín: panské (86,9 percent), mestské (7,8 percent) a zemanské (5,3 percent).

William Rowland (1814 – 1888)

Za necelých dvadsať rokov svojho pôsobenia na Orave zalesnil z 30 714 hektárov komposesorátnych lesov 9450, čo bolo 30 percent výmery všetkých lesov. Dal vysadiť až 30 miliónov sadeníc. Určil výsadbu v 1,5 metra širokých riadkoch a vo vzdialenosti sadeníc 1,2 metra v riadkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Uplatňoval výsadbu zmiešaných lesov, ako najlepšiu ochranu proti polomom a lesným škodcom. Na zalesňovanie popri smreku zaraďoval do porastov smrekovec opadavý, borovicu, vejmutovku, jaseň, javor, brest, hrab, buk, dub, brezu, jarabinu, lipu, liesku, osiku a topoľ.

Robil lesnícku osvetu. Pre široké ľudové vrstvy napísal slovenskú brožúru Z ktorého ohľadu je potrebno na holiach a na vysokých vrchoch nachádzajúce sa stromy a kry nenivočiť.

V Oravskom Podzámku založil ovocnú škôlku, v Lokci zriadil zavlažovaciu lúku a v Zázrivej začal v rokoch 1871 – 1872 s umelým odchovom rýb. Do roku 1881 bolo do oravských horských potokov nasadených 75-tisíc pstruhov, 71-tisíc rýnskych lososov, šesťtisíc mor-ských pstruhov, päťtisíc lososov, 10-tisíc lipňov, 1700 dunajských sivoňov.

SkryťVypnúť reklamu

Rowland v roku 1868 založil v Oravskom Podzámku prírodovedecké múzeum. Pri zriaďovaní múzea mu pomáhal lesný správca Jozef Guber a lesník Antoni Kocyan. Pripravili preparáty cicavcov a vtákov. Geologická časť bola zo zbierok pracovníkov Ríšskeho geologického ústavu vo Viedni, ktorí v čase prieskumných prác na Orave bývali u Rowlanda. Samotný Rowland dodal do múzea drevené modely rôznych technických zariadení. William Rowland pôsobil na Orave v rokoch 1864 – 1883 ako vrchný lesmajster Oravského komposesorátu.

Max Róbert Pressler

Bol profesorom na lesníckej akadémii v Tharamdte. Navštívil Oravu v roku 1868. Bol konzultantom pre výstavbu vodotechnických diel. Dal podnet na výstavbu vodných nádrží (tajchov) v Zákamennom a Mútnom. Vstúpil do rodinného vzťahu s Rowlandovcami. Rowlandov syn Róbert si vzal za manželku Presslerovú dcéru Lujzu (v roku 1870).

Maximilián Ferdinand Petráš

V rokoch 1814 – 1822 nanovo zameral lesy. Výsledky zhrnul do súpisu Silvarum aestimatio (Oceňovanie lesov). Súpis obsahoval údaje o výmere, drevinách, stave lesa a zásobách.

Ing. Ján Fabriczky a Weiss

V roku 1835 vyhotovili prvé hospodárske plány. Súčasťou plánov boli aj hospodárske mapy v mierke 1:7200 a prehľadné mapy v mierke 1:21000. Urobili popis porastov a určili ročnú ťažobnú plochu holorubov s výmerou 336 jutár (193 hektárov). Rozčlenili les na dve hospodárske triedy: horské lesy so storočnou rubnou dobou, ostatné lesy s 60 až 80-ročnou rubnou dobou.

Alexius Demian (1837 – 1901)

Hlavný lesník Oravského komposesorátu, vedúci Lesnej správy v Podbieli. Do jej organizačnej štruktúry patrili aj Roháče. Bola to najväčšia správa Oravského komposesorátu, spravovala vyše 80-tisíc hektárov. Okrem Roháčov do nej patrila Skorušina, Magura – Zapavkovo, Prieková – Blato, Lučivník, Stasová a Mních.

Alexius Demian bol stúpencom saskej organizácie lesného hospodárstva, ktorú presadzoval vrchný lesmajster Rowland. Táto metóda spočívala v zavádzaní výsadby zmiešaných porastov v horských oblastiach.

Demian bol v letnom období so svojimi hájnikmi celé týždne v Roháčoch. Staral sa nielen o pestebnú a ťažobnú činnosť, ale aj o lesnú zver. Vytyčoval lesné cesty a poľovnícke chodníky, ktoré potom jeho hájnici budovali. Hornú časť Roháčskej doliny pomenoval Smutnou dolinou a druhý Roháč Plačlivým. Inicioval výstavbu prvého poľovníckeho zrubu v Roháčoch.

Jozef Prč (1827 – 1902)

Lesník na Brestovej povyše Zuberca, pravá ruka Alexia Demiana. Staral sa o zveľaďovanie lesa, doprevádzal hostí na vedeckých a turistických trasách, budoval prístupové cesty a poľovnícke chodníky v Roháčoch. V roku 1883 riadil výstavbu prvého poľovnícko- turistického zrubu pri Čiernej mláke v Roháčoch.

Antoni Kocyan (1836 – 1916)

Narodil sa v Makowe Podhaľanskom v Poľsku. Pracoval na panstve Homolacsowcow v Kúzniciach. V rokoch 1864 – 1870 bol lesníkom v doline Kóscieliskej. Na Oravu ho pozval správca Oravského komposesorátu Edmund Zichy, aby vypreparoval vtáky a cicavce pre novozriadené prírodovedné múzeum na Oravskom hrade. Kocyan úlohu splnil nad očakávanie.

Popri lesníckej a preparátorskej práci sa venoval aj publikačnej činnosti. V rokoch 1867 – 1893 uverejnil sériu vedeckých prác zo zoológie v poľskom, nemeckom a maďarskom jazyku. Jeho hosťami v horárňach v Oraviciach a v Zuberci boli také významné osobnosti, ako Dr. Tyrus Chalubínski, kráľ Tatier, Charles Buls, mešťanosta Bruselu, maliar Walery Eljasz – Radzikowski, nositeľ Nobelovej ceny Henryk Sienkiewicz a mnohí ďalší významní ľudia.

Lesnícka rodina Lachovcov

Lachovci boli známou lesníckou rodinou pochádzajúcou z Rabčíc. Zodpovedne a odborne robili svoju prácu pri zveľaďovaní lesa najmenej v štyroch generáciách. Ján Lach so synom Jánom sprevádzali turistov na Babiu horu. Mária, manželka Jána Lacha st., bola prototypom Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy. Jeho dcéra Anna – Mária bola matkou Mila Urbana.

Pavol Lach bol lesníkom v Rovniach už v roku 1840. Ján Lach st. hájničil v Oravskej Polhore za Vysokým a v rabčických Rovniach. Ján Lach ml. bol hájnikom v Oravskej Polhore, v Oravskej Lesnej a v Mútnom. Jeho syn Milan Lach bol riaditeľom Lesného závodu v Lednických Rovniach.

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 28 561
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 918
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 288
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 143
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 858
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 735
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 114
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 648
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 774
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 456
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 368
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 272
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Obe oravské nemocnice skončili v prvej dvadsiatke.

Do hodnotenia sa zapojilo raz toľko pacientov ako vlani.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Samuel Slovík.

V Žiline sa dva víkendy po sebe konali veľké preteky.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 114
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 648
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 774
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 456
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 368
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 272
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu